Zasady i kontakt

„ … żadną miarą nie wolno domagać się, bronić, udzielać wolności myślenia, pisania, nauczania, jak i wolności wyznawania jakichkolwiek religii, jakby właśnie były to prawa nadane człowiekowi przez naturę”.

Leon XIII, Libertas praestantissimum
cf.: Pius VI, Quod aliquantulum,
Grzegorz XVI, Mirari vos,
Pius IX, Gravissima inter, Tuas libenter, Sylabus

„Oto opłakiwać jeszcze musimy i wielu katolików, którzy dalecy zresztą od krańcowości, zarażeni niejako tą zgniłą atmosferą modernistyczną – poczęli myśleć, mówić, pisać z większą swobodą, niźli to przystoi katolikom”.

św. Pius X, Pascendi Dominici gregis

Przy wielokrotnym potępieniu przez Kościół wolności myślenia, mówienia i pisania czegokolwiek, nawet najgorszych błędów, dziwi niefrasobliwość tak wielu działaczy i redaktorów katolickich, zwłaszcza działających w Internecie. Winni są tego moderatorzy zarówno stron, blogów jak i for, którzy nie trzymają się zasad katolickich i sami szerzą błąd albo pozwalają na panoszenie się go w dziedzinie publicznej.

Natomiast wszelkie pismo (również internetowe) mieniące się katolickim winno trzymać się tych zasad. W związku z tym Redakcja „Myśli Katolickiej” postanowiła to, co następuje:

1. Wszystkie komentarze czekają na moderację, żaden nie pojawi się bez zatwierdzenia Redakcji. Redakcja katolickiego pisma również w pewnej mierze odpowiada za treść publikowanych przezeń komentarzy i pytań, nawet jeśli się z nimi nie zgadza.

2. Wszystkie komentarze naruszające zasady katolickie, obraźliwe dla religii czy katolików (świeckich, duchownych) będą bezwzględnie usuwane.

3. Niektóre komentarze mogą być moderowane. Ingerencja Redakcji zostanie zawsze wyraźnie zaznaczona, choć powód nie musi być podany.

Ponadto, ponieważ „Myśl Katolicka” ma zadania przede wszystkim formacyjne (doktrynalne) i nie zamierza być kolejnym forum dyskusyjnym:

4. Komentarze mają się tyczyć WYŁĄCZNIE tematyki poruszanej w artykułach. Wszystkie inne komentarze pod artykułami będą bezwzględnie usuwane.

5. Komentarze mają wnosić coś do dyskusji, mogą to być jak najbardziej pytania czy prośby o rozjaśnienie czegoś, czy też zarzuty, z którymi Redakcja chętnie się zmierzy. Nic nie wnoszące teksty będą bezwzględnie usuwane.

6. Komentarze natury ogólnej, pytania do Redakcji, które mają być publiczne, prosimy zamieszczać w formie komentarza na niniejszej stronie: https://myslkatolicka.org/pytania/.

7. Można również kierować pytania do Redakcji pisząc na następujący adres poczty internetowej: myslkatolicka@outlook.com. Bardzo prosimy o tytułowanie wiadomości w sposób przejrzysty, ułatwi nam to organizację pracy oraz pomoże uniknąć zawieruszenia się wiadomości w spamie.

8. Kopiowanie całych tekstów bez uprzedniego pozwolenia Redakcji zabronione. Pozwolenia będziemy chętnie udzielać, byle prośby nie były zbyt częste. Kopiować bez pozwolenia można fragmenty, także je komentować, Redakcja oczywiście chętnie podejmie polemikę, ale tylko z ludźmi poważnymi wykazującymi się dobrą wolą. W razie kopiowania naszych tekstów, w całości czy części, prosimy o podanie źródła, czego zwykła uczciwość wymaga.

Z góry dziękujemy za zastosowanie się do powyższych zasad.

Redakcja „Myśli Katolickiej”