Czas Męki Pańskiej

Peter Gertner, Ukrzyżowanie (1537 r., w zbiorach Walters Art Museum, Baltimore, MD, USA)

Dwie niedziele przed Zmartwychwstaniem Pańskim Kościół szczególniej wzywa swych wiernych do rozważania Męki Pańskiej. Wielkopostne praktyki pokutne (społeczne, czyli zarządzone przez Kościół i dobrowolne, osobiste) trwają jak w całym Wielkim Poście a rozmyślanie o bezgranicznej miłości naszego Zbawiciela, wyrażonej konkretnie w Jego Męce i Śmierci krzyżowej, ma nas pobudzić do jeszcze większej miłości Boga, co jest istotą chrześcijańskiego życia duchowego. Bez tej miłości praktyki pokutne są jak „cymbał brzmiący”.

Rozważanie Męki Pańskiej można oprzeć na lekturze Męki zawartej w jednej z Ewangelii, na wezwaniach Litanii do Przenajdroższej Krwi Chrytsusowej, na nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub na tekście wspaniałego hymnu tego czasu, Vexilla Regis prodeunt, ułożonego przez św. Wenancjusza Fortunata (530-ok. 600), biskupa Poitiers we Francji.

Słowa tego hymnu oraz tekst o czasie Męki Pańskiej, w który dziś Kościół wkracza, zostały omówione w ubiegłorocznym tekście „Czas Męki Pańskiej i hymn tego okresu”, do którego lektury zachęcamy.

O Crux, ave, spes unica.

Redakcja „Myśli Katolickiej”

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s