Notka o męskim ubiorze na długą podróż do kościoła

Często można usłyszeć argument, że na Mszę św. trzeba dziś dojeżdżać wiele kilometrów, wobec tego garnitur (czy marynarka lub elegancki sweter i spodnie) jest wykluczony, bo nie jest wygodnym strojem na długie podróże. Tego rodzaju argument jest niegodny mężczyzny, takimi uzasadnieniami posługują się rozkapryszone dzieci. Zdziecinniały czy zniewieściały mężczyzna przyzwyczajony do noszenia bluz, t-shirtów, dżinsów czy wojskowych spodni wszystko inne uzna za niewygodne. Dorosły czyli niepozbawiony męstwa mężczyzna jest przyzwyczajony do przezwyciężania niewygód i nieulegania kaprysom swojego organizmu. Piloci, konduktorzy, kierowcy autobusów (szczególnie międzynarodowych), czy przedsiębiorcy i biznesmeni, wszyscy noszą w wielogodzinnych podróżach garnitur lub umundurowanie przypominające garnitur, bo tego wymagają okoliczności.

Skoro więc da się nosić garnitur na co dzień dla pracy, to dlaczego nie da się założyć garnituru kilka razy do roku (mówimy o tych, którzy ze względu na odległość rzadko bywają na Mszy) dla Pana Boga? Co jest godne katolika, czy panowanie nad trudami związanymi z niewygodą, czy panowanie wygody nad katolikiem?

Trzeba pamiętać o tym, że jak każda zmiana na lepsze, tak i zmiana dotychczasowych niewłaściwych przyzwyczajeń w kwestii ubioru, jest dobra nie tylko dla jednostki, ale przede wszystkim budująca dla całego otoczenia (na co zwracał uwagę ks. Carandino). Dobry przykład nie tylko utwierdza i cieszy tych, którym nic nie można zarzucić, ale i ośmiela innych, którym być może brakuje odwagi, by się poprawić. Dlatego trzeba porzucić łatwe wymówki, odrzucić fałszywe poczucie honoru i odważyć się na poprawę.

A.P.

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s