Apostolat Instytutu Matki Dobrej Rady w ostatnim i najbliższym czasie

Zdjęcie niektórych członków Instytutu Matki Dobrej Rady i ministrantów sprzed kilku lat

Trzy miesiące temu wspomnieliśmy o kilku nadchodzących ważnych wydarzeniach w życiu Instytutu Matki Dobrej Rady (informacja o Instytucie).

I tak 26 kwietnia, w patronalne święto Instytutu, włoski seminarzysta, Piotr Jerzy (Piergiorgio) Coradello, otrzymał tonzurę, a francuski kleryk, Bernard Langlet święcenia subdiakonatu. Tonzura w Kościele katolickim włącza mężczyznę w stan duchowny, a subdiakonat, pierwsze ze święceń wyższych, zobowiązuje do życia w celibacie oraz do odmawiania brewiarza.

Wizyta JE ks. biskupa Gerarda Stuyvera związana była nie tylko z udzieleniem tonzury i święceń, ale również z odbyciem kapituły generalnej, dorocznie organizowanej w święto Matki Dobrej Rady w domu głównym Instytutu w Verrua Savoia (Piemont, Włochy).

Oto kilka zdjęć ze wspomnianej uroczystości:

Tonzura

Święcenia diakonatu

Księża klerycy z JE ks. bpem Stuyverem

Dwa dni później, 28 kwietnia, nastąpiły obłóczyny jednej postulantki Sióstr Instytutu Matki Dobrej Rady oraz śluby wieczyste innej siostry. Obecnie Instytut liczy pięć sióstr.

Oto zdjęcie z tej uroczystości:

26 maja w domu głównym Instytutu Matki Dobrej Rady JE ks. bp Donald J. Sanborn udzielił jednemu ze swych kleryków, Francuzowi, ks. Damianowi Dutertre, święceń kapłańskich. Jak wiadomo, amerykański biskup, założony przezeń Instytut Rzymsko-Katolicki oraz Instytut Matki Dobrej Rady przyjmują tezę z Cassiciacum.

Oto kilka zdjęć ze święceń ks. Dutertre:

Nowowyświęcony ks. Dutertre z JE ks. bpem Selwayem (z lewej) i JE ks. bpem Sanbornem (z prawej)

Biskupi Sanborn i Selway, księża IMBC, nowowyświęcony ks. Dutertre oraz inni księża obecni tego dnia w Verrua Savoia

Więcej można zobaczyć w galerii na stronie IMBC.

9 czerwca 2018 r. trzech Francuzów otrzymało sutannę: dwóch seminarzystów oraz jeden brat, który dzień wcześniej wstąpił do Instytutu Matki Dobrej Rady (br. Paweł Tomasz).

Oto dwa zdjęcia z tego dnia:

Ks. Carandino z braćmi Pawłem Tomaszem i Feliksem Antonim

W ostatnich dniach pojawiły się najnowsze numery pisma „Sodalitium” (nr 69 włoskojęzycznej wersji, na francuskojęzyczną trzeba będzie jeszcze trochę poczekać) oraz „Opportune Importune” (nr 34), które jest pismem domu św. Piusa X w Rimini (gdzie rezyduje ks. Carandino). Artykuły wstępne już przetłumaczyliśmy, pojawią się na łamach „Myśli Katolickiej” wkrótce.

Tymczasem przeczytać tam można bardziej szczegółowy opis apostolatu prowadzonego przez Instytut Matki Dobrej Rady w różnych krajach Europy i Ameryki Południowej (a dokładniej w Argentynie), w okresie od pojawienia się poprzednich numerów tych pism. Mowa tam o różnych wykładach, spotkaniach, obozach letnich dla dzieci, rekolekcjach, zwłaszcza ćwiczeniach duchowych wg. metody św. Ignacego, pielgrzymkach, m.in. pierwszej do Pragi (wrzesień 2017) i trzeciej już do Ziemi Świętej (listopad 2017), dorocznej do Loreto (maj 2018).

Ogólnie, Deo gratias, wszędzie przybywa wiernych, np. w Paryżu już jeden kapłan nie wystarczy (Msza tam jest sprawowana od piątku do poniedziałku co tydzień), a we Włoszech powstały nowe miejsca, gdzie odprawia się Msza non una cum. Włosi robią to prawidłowo, po prostu po katolicku, by umożliwić wszystkim obecność na Mszy katolickiej ogłaszają to publicznie, np. w prowincji Werony. Wydaje się nam, że i w Polsce to jest możliwe, bowiem rezerwacja sali na dwie czy trzy godziny nie jest aż tak kosztowna. Przybędzie ludzi, którzy by chcieli być na takiej Mszy, a koszty się pewnie nawet zwrócą.

W najnowszym numerze „Sodalitium” (na ss. 66-67) można również przeczytać bardzo ciekawy opis posługi duszpasterskiej ks. Arnolda Traunera, który w ubiegłym roku wstąpił do Instytutu Matki Dobrej Rady. Zwłaszcza interesujący jest postęp apostolatu na Węgrzech, w Budapeszcie. My akurat znamy ich historię od podszewki, ponieważ z główną osobą z Budapesztu jesteśmy w kontakcie od początku, tj. od 2014 r. kiedy to grupa wiernych porzuciła stanowisko tzw. ruchu oporu. Podziękowali pewnemu byłemu księdzu FSSPX za posługę (ks. Fuchsowi), zaprosili biskupa Sanborna (wrzesień 2014) a ks. Trauner został ich duszpasterzem. Z grupy około 20 osób zostało wówczas dziewięć, w tym czwórka dzieci, z racji zbyt mocno zakorzenionego lefebryzmu w głowach pozostałych. Prawidłowe jednak działanie, przegonienie dziwaków oraz oczywiście modlitwa poskutkowały. Dziś, po czterech latach, jest to ponad 40 osób, wydawnictwo oraz zakupiony wspólnym wysiłkiem budynek na przedmieściach stolicy przeznaczony na stałą kaplicę, która ma być oddana do użytku jeszcze tego lata. Widać, że postęp apostolatu sedewakantystycznego jest całkiem możliwy, pomimo ponętnego lefebryzmu (mieć ciastko i je zjeść, mieć „papieża”, ale nie musieć być mu posłusznym) i powszechnego modernizmu, nawet tego „konserwatywnego”, jak w Polsce czy na Węgrzech. My uważamy, że w Polsce potencjał mamy większy niż na Węgrzech czy nawet we Włoszech, lecz trzeba zająć się podstawami, czyli wychowaniem religijnym ludzi, a nie inicjatywami co najmniej dziwnymi, oraz postępować po katolicku we wszystkim, a tak przyciągnie się sensownych i poważnych ludzi, zarówno prostych jak i wykształconych. Po to powstało Stowarzyszenie im. Ks. Goliana, po latach stagnacji sprawy katolickiej w Polsce i dzięki Bogu dołączyło już kilka osób chętnych do wspólnego działania dla tej sprawy. Starać się będziemy zaradzić obecnej sytuacji, lecz wymaga to wielu wysiłków, organizacji, dyscypliny, męstwa, oczywiście roztropności, po prostu pracy, zwłaszcza nad sobą, a nie tylko modlitwy, jak twierdzą niektórzy prostaczkowie zarażeni fideizmem.

Zdjęcia powstającej pod Budapesztem kaplicy, stan sprzed kilku miesięcy. Na dwóch widać ks. Traunera, na jednym z czołowymi świeckimi, którzy stanowią podporę kapłana

Wracając do kroniki IMBC zawartej w najnowszym numerze „Sodalitium”, wspomniano tam o trzech zmarłych w ostatnich miesiącach kapłanach nie odprawiających Mszy w jedności z modernistami. 27 sierpnia 2017 r. zmarł Mons. Hesson (o którym więcej nic nie wiemy), 22 października ks. Józef von Zieglauer (którego odwiedzali m.in. polscy lefebryści udający się na narty w Alpy) oraz 20 marca 2018 r. ks. Jan Siegel (o którym więcej na stronie Ultramontes.pl).

W najbliższych tygodniach i miesiącach, jak to w lato, apostolat Instytutu będzie szczególnie intensywny, zwłaszcza z powodu licznych rekolekcji oraz obozów letnich dla dzieci i młodzieży, głównie we Francji i we Włoszech. Ponadto, warto o tym wspomnieć, pod koniec września, z okazji 160. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes Instytut organizuje pielgrzymkę do tego świętego miejsca. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej po francusku oraz po włosku. Tu też panuje pełna otwartość katolicka – każdy, także chętni zza granicy, może skorzystać z dóbr duchowych rozdzielanych przez Instytut, takich jak rekolekcje czy pielgrzymki. I naszych Sympatyków i Czytelników zachęcamy do udziału.

Z nadchodzących wykładów najważniejsze to: 20 października w Modenie Ośrodek Myśli im. Józefa Federiciego (Centro Studi Giuseppe Federici) organizuje doroczny, trzynasty już dzień Królowania Jezusa Chrystusa. Tym razem tematem będzie „Non serviam. Rok 1968 przeciwko zasadzie autorytetu”. Szczegółowy plan można przeczytać na stronie Ośrodka Studiów, na stronie Instytutu oraz w najnowszym numerze „Opportune Importune”.

Natomiast 17 listopada, w Mediolanie, Ośrodek Myśli im. Ks. Dawida Albertario (Centro Studi Davide Albertario) organizuje siedemnaste już sympozjum „Studiów Albertariańskich”, pt. „Wszyscy święci… Od ‘św.’ Jana XXIII do ‘św.’ Pawła VI, czyli kanonizacja Soboru Watykańskiego II”. Szczegóły na stronie Ośrodka Myśli.

Zgodnie z naszą obietnicą, w przyszłości również będziemy informować o wydarzeniach związanych z Instytutem Matki Dobrej Rady.

Redakcja „Myśli Katolickiej”

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s