Od Redakcji (kwiecień 2018)

Ks. Zygmunt Golian1Stowarzyszenie im. Ks. Zygmunta Goliana oraz jego organ „Myśl Katolicka” powstały w wyniku rozpoznania pilnej potrzeby założenia poważnego i integralnie katolickiego środowiska w Polsce. Nie jest to wynik „szybkiej decyzji” i niespodziewanej okazji, ale skutek przemyśleń, rozmów, rozeznania sytuacji w Polsce i na świecie. Choć przygotowania bliższe trwały kilka tygodni i polegały na opracowaniu Statutów oraz przepisaniu czy przetłumaczeniu dla naszych Czytelników i Sympatyków (oraz ewentualnych zainteresowanych dołączeniem do nas) pewnych podstawowych tekstów, przygotowania dalsze trwały kilka lat i polegały właśnie na tym rozeznaniu sytuacji, kontaktach, próbach przemówienia do ludzi. Niestety, nie wszyscy widzieli tę potrzebę, którą my uznawaliśmy za pilną, niektórzy, z drugiej strony, wręcz się do tego nie nadawali. Odpowiedź bowiem na tę pilną potrzebę, a raczej konieczność, wymaga wiele pracy (umysłowej i moralnej), ogólnie wysiłku, wierności w małym, więcej czasu nad książką, niż ze sztandarem w ręku, a to już z trudem przychodzi zwłaszcza nam, Polakom. Ale dzięki Bogu, wielkoduszności i ofiarności kilku osób SKG i MK powstały i z Bożą pomocą będą działać dalej.

Przedstawiwszy naszym Sympatykom i Czytelnikom najpierw czym SKG jest oraz jaki jest program naszego organu, podawszy też sporą garść raczej długich tekstów („podstawowych”), nie chcieliśmy dodawać do tego zbyt dużej ilości artykułów w tym pierwszym okresie z małą górą miesiąca. Chcemy, by każdy, kto zainteresowany jest naszą działalnością wiedział, kim był ks. Zygmunt Golian, kim byli inni katolicy nieustępliwi i integralni (zwłaszcza, że w Polsce przedstawia się ich wypaczony obraz), na czym polega dzisiejszy kryzys w Kościele oraz przedstawić (wreszcie!) w sposób przystępny polskiemu czytelnikowi tezę z Cassiciacum opracowaną jako teologiczne (a nie „roztropnościowe” jak w przypadku FSSPX) wyjaśnienie obecnego kryzysu w Kościele przez jednego z najlepszych teologów Kościoła w XX wieku, o. Guérard des Lauriers OP.

Przy okazji, chcemy zwrócić uwagę na ukończenie tłumaczenia tekstu o włoskich katolikach nieustępliwych i integralnych z okresu pontyfikatów Piusa IX, Leona XIII oraz św. Piusa X. W dniu założenia naszej strony gotowe były tylko fragmenty, teraz cały, dość długi, tekst istnieje już w wersji polskiej.

W kwietniu Stowarzyszenie im. Ks. Goliana oraz „Myśl Katolicka” wchodzą w drugi pełny miesiąc istnienia. Pojawi się kilkanaście ciekawych tekstów, niektóre będą po raz pierwszy przetłumaczone na język polski, inne „wykopane” z pierwotnej „Myśli Katolickiej” sprzed wieku, pojawią się też nasze własne opracowania. Jedne będą krótsze, te bardziej doktrynalne raczej dłuższe, zawsze jednak z myślą o szerzeniu wśród naszych rodaków tego w pełni katolickiego spojrzenia na wszystko.

Będzie o cnotach ogólnie, czym są, jaka jest ich klasyfikacja, co ułatwi późniejsze zrozumienie osobnych tekstów o cnotach najbardziej zaniedbanych i zapomnianych, takich jak wielkoduszność (podstawowa we wszelkim dziele wspólnym, jakim jest też SKG). Nie umknie nam rocznica śmierci Wojtyły i wyboru Ratzingera, pojawią się więc teksty na temat prowadzonej przez nich rewolucji modernistycznej. Będzie o roli świeckich w akcji katolickiej oraz o przesądach liberałów i ludzi prostych, wolących „święty spokój” nad prawdę, która niekiedy wymaga obrony przejawiającej się w polemice. Odróżnimy też „prostotę” od „prostactwa”, co jest tematem szczególnie aktualnym w czasach zacierania między nimi różnicy. Ruszymy z notkami biograficznymi różnych postaci zasłużonych dla walki z soborową apostazją przy okazji rocznicy ich śmierci, nie zapomnimy też o apostolacie Instytutu Matki Dobrej Rady, zwłaszcza w święto Patronki Instytutu 26 kwietnia. Bez wątpienia pojawi się może to czy tamto motywowane potrzebą chwili, czas sam pokaże, choć pewne plany mamy.

Zapraszamy zatem do dalszej lektury, a także współpracy tych, którzy poznali ideały nam przyświecające, biorą je za swoje oraz są gotowi do pracy nad sobą i dla dzieła wspólnego, by oddać na służbę apostolstwa swoje zdolności i pomagać szerzyć integralnie katolickie spojrzenie na całą rzeczywistość we wszystkich jej przejawach, nie bacząc na trudności, nawet w naszym, katolickim, obozie, jakie można spotkać na drodze.

Redakcja „Myśli Katolickiej”

SPIS RZECZY (kwiecień 2018)

Życzenia Wielkanocne

Wiosna w Instytucie Matki Dobrej Rady

Mały traktacik o sprawnościach (cnotach, wadach, darach, łasce)

„Wy, którzy tędy wchodzicie, porzućcie wszelką nadzieję” (Dante), czyli a propos myśli Jana Pawła II

Wielkoduszność i ofiarność

O pewnym przesądzie (nie tylko) liberalizmu

Apostolat świeckich

Komunikat Stowarzyszenia im. Ks. Zygmunta Goliana ws. pewnych aktywistów katolickich

Między Wojtyłą a Ratzingerem: hermeneutyka ciągłości

W rocznicę śmierci ks. bpa Gunthera Storcka

Instytut Matki Dobrej Rady (Istituto Mater Boni Consilii)

Wskazówki duszpasterskie Instytutu Matki Dobrej Rady

W rocznicę śmierci o. Joachima Saenza y Arriagi SI

„Nie mieszajmy więc prostoty z prostactwem”

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s